Preskočiť na hlavný obsah

Lacné a Ekologické - Domáce vlhké utierky na upratovanie

Tento nápad som objavila na pintereste. Musím čestne prehlásiť - je skvelý a funguje perfektne ! Odkedy som si urobila prvú várku vlhčených utierok, odvtedy ich takmer denne používam a vždy sa snažím mať pripravenú zásobu v pohotovosti. Aj preto, že mi dávajú skvelú príležitosť zjednodušiť si údržbu domácnosti. Kedykoľvek mám trochu času (alebo náladu) - vytiahnem vlhčené utierky a pretriem objavené kvapkance, čmuhy a iné stopy nášho aktívneho života v byte :-). Takto v malých dávkach priebežne dokážem vyčistitť celý byt bez stresu, nervov a niekoľkohodinového upratovacieho maratónu.

Poďme na výrobu domácich vlhkých utierok z recyklovaného materiálu

Všetko, čo k nemu potrebujeme nájdeme zvyčajne doma a navyše. Skvelé je, že môžeme zrecyklovať staré, nenositeľné a inak nevyužiteľné tričká.

* staré tričká
* nádoba, fľaša na uchovávanie utierok
* ocot
* prostriedok na riad
* esenciálny olej podľa vlastného výberu
* voda

Osvedčilo sa mi nastrihať tričká špeciálnymi endlovacími nožnicami (nepadajú žmolky z krajov) a celkovo vzniknutá handrička lepšie vyzerá. Radšej strihám na dve veľkosti - menšie utierky na drobné použitie pri bežnom domácom živote a väčšie handričky na upratovanie a udržiavanie čistoty.

Sklenená fľaša s väčším hrdlom je ideálny a tiež recyklovaný materiál. Ale dobre poslúži akákoľvek uzatvárateľná nádoba.

Keď máme tieto základné veci pripravené, zarobíme si tekutinu, v ktorej utierky namáčame.
Do 1 šálky teplej vody dáme 2 polievkové lyžice octu, 1/2 polievkovej lyžice prostriedku na riad a 8 -10 kvapiek esenciálneho oleja. Dobre premiešame a môžeme namáčať utierky.

Ja namáčam utierky postupne, pretože podľa potreby u nás doma som si postupne vždy nastrihávala ďalšie a ďalšie ... a pravdaže, pri namáčaní som si podľa potreby zarábala ďalšiu dávku čistiacej tekutiny.
Takže utierku namočíme a dobre vyžmýchame, uložíme do uzatvárateľnej nádoby a uchovávame (nikdy mi zásoba cca 50ks nevydrží viac ako 2 týždne) ... Zvyčajne si naplním tri fľašky od kávy, ktoré mám uložené pod umývadlom v kuchynskej linke. Ocot pôsobí nielen dezinfekčne, ale aj konzervačne a esenciálny olej dodáva nádhernú sýtu vôňu. Takže keď si napríklad pretriem nábytok aby som sa zbavila prachu - zároveň veľmi príjemne prevoniam celú miestnosť :-).

Podľa potreby ich postupne používam. Keď potrebujem utrieť nejaký kvapkanec, očistiť stôl, utrieť prach, vyumývať kúpeľňu, pretrieť dvierka na chladničke alebo kuchynskej linke - vždy mi dobre poslúžia.

Po použití handričku prestriem na radiátor a keď preschne, hodím do koša na prádlo. Periem ich priebežne, ako ostatné prádlo a suché ukladám v skrinke. Keď svoju zásobu z fľašiek miniem, jednoducho si zarobím čistiacu vodu a ponamáčam ďalšiu dávku. :-)

Tento návod ma oslovil aj preto, že môžem opakovane handričky používať. Nič extra k tomu nepotrebujem - všetko máme bežne doma a perieme tiež priebežne, takže handričky sa v tej kope prádla jednoducho stratia. Nič navyše ma to nestojí, je to lacné a účinné.

Na čo všetko používam DIY vlhké utierky:
* čistenie všetkých tvrdých povrchov
* leštenie nábytku
* leštenie zrkadiel - stačí pretrieť a nechať uschnúť
* utieranie prachu
* čistenie umývadla a kachličiek v kúpeľni
* umývanie dvier, kľučiek
* leštenie topánok
* pri každej príležitosti, keď potrebujem niečo pretrieť, utrieť :-)



Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako som liahla prvé kuriatka + dobré rady z vlastnej skúsenosti

Poznáte to, niečo veľmi konkrétne vám utkvie v mysli a vy sa chtiac nechtiac - vedome nevedome chcete dopracovať k realizácii. Tak nejak to bolo s liahnutím vlastných kuriatok. Hoci máme na našej minifarmičke liliputky, ktoré každý rok vysedia krásne liliputie kuriatka, chcela som to trochu vo väčšom :-) Takže som si zaobstrala jednoduchú liaheň CLEO. Až neskôr som čítala o nej recenzie, ktoré jej neboli veľmi lichotivé, ale ja nemôžem krivého slova povedať. Očakávania splnila, poslúžila ako mala a naše 21 dňové dobrodružstvo sa skončilo úspechom :-). Násadové vajíčka som pokládla presne podľa návodu do liahe. A podľa návodu som sa o ne vzorne starala :-). Označila som si ich obyčajnou ceruzkou - jedna strana krížik, druhá strana krúžok/bodka. Takto som presne vedela, ako vajíčka otáčať. Otáčala som 2x denne - ráno  a večer, a bol to taký milý rituál, ktorý som si doslova užívala. Otáčanie vajíčok sa robí 2. až 16. deň - 2x denne o 180°.   Niekde som čítala, že na označenie

Začíname s chovom indického bežca - odchov káčatok

Tento rok som sa na našej farmičke dočkala mnohých zmien, ktoré mi urobili veľkú radosť. Jednou z nich je prírastok 13ks indických bežcov :-). Ako prvé sme dostali štyri 7dňové kačičky. Začalo sa naše spoločné spoznávanie. Ak niekedy budete pochybovať, či sú kačky náročné na vodu - tak áno, nepochybne sú ;-). Výmena a dopĺňanie vody je dôležitejšie ako krmivo. Týždňové kačičky sa vám bez problémov nasúkajú aj do 500g plechovky s vodou a do hodiny ju dokážu vyčľapkať. Ale aj s tým krmivom budete mať čo robiť. Malé káčatká prijímajú potravu takmer nonstop! V tom čase, bolo našou prvoradou úlohou zabezpečiť im výbeh, kde množstvo vyčľapkanej vody nebude na škodu. K tomu bezpečná búdka na prenocovanie... Ďalší prírastok predstavovalo 9 káčatok, ktoré sme vyliahli  v liahni. Ten zážitok bol viac ako na nezaplatenie. Až pri indických bežcoch sme počas inkubácie vajíčok pozorovali s deťmi pri presvedcovaní aj samotný pohyb zárodkov. A musím povedať, že bol skutočne intenzívny :-). V moj

Sladký hrach - inšpirácie, rady a recepty

Ako pestujeme hrach Hrášok je naša obľúbená zelenina. Je nenáročná, dobre sa pestuje už skoro na jar. A dokonale ju zvládnu pestovať aj deti. Aby sme mali pekný záhon, hrášok sejeme husto. Toto prenechávam deťom :-). Osvedčilo sa nám výsev do väčšej brázdy, ktorú si pripravím hrablami a na jej dne urobím menšiu brázdu na priamy výsev. Takto pripravená hriadka hrášku sa dobre udržiava a zalieva. Voda steká priamo k semenám a neskor ku koreňom, čo je dôležité, pretože hrach korení veľmi plytko a teda viac trpí suchom. Niekedy sa hrach pestuje pri oporných konštrukciách. Tieto my nevyužívame, tým, že hrach je siaty husto, jednotlivé rastliny sa úponkami navzájom naviažu. Poklesnutie rastlín pozorujeme až pri dozrievaní - kedy sa strúčiky nalievajú a oťažievajú. V tomto období však už hrach postupne zberám - takže poľahnutnie mi až tak nevadí. Nadvihnem celý trs, oberiem spodné strúčiky a neskôr sa oberajú už iba tie, čo narástli vyššie na rastlinách a teda netreba zdvíhať. Jednod