Preskočiť na hlavný obsah

Hurá, máme jazierko !

Tento rok, lepšie povedané koniec jari sme konečne dokončili projekt nášho záhradného jazierka. Nosila som ho v hlave už dlho, odkedy som sa viac začala zaujímať o prírodné záhrady, permakultúru a záhrady ako stvorené pre život divej prírody.
Mojim hlavným cieľom bolo vytvoriť vodný prvok, ktorý by dopomohol mikroklíme. Tiež zdroj vody pre hmyz a zvieratá - hlavne vtáčiky. A veľmi veľmi túžim a čakám, kedy sa k nám do záhrady nasťahuje aj nejaká žaba :-) (... a dúfam, že mi pomôže v mojom boji so slizniakmi).

Takže tu je naše krásne dielko hotové :-)
Pohľad z "horného" brehu.

Ako postaviť jazierko - alebo, ako sme to urobili my

Na výstavbu sme použili výkop a jazierkovú fóliu. Výkop má niekoľko "poschodí" a tie navrchnejšie sú vyložené okruhliakmi, ktoré pokračujú až na hornú hrádzu.
Hrádzu sme museli navýšiť - hlavne na strane odvrátenej od tohto pohľadu, pretože je pozemok mierne svahovitý a v tomto prípade to bolo oveľa výraznejšie, ako sme očakávali. Takže pre lepšiu stabilitu sme zeminu hrádze podopreli betónovými kockami (iba sme ich položili z vonkajšej strany hrádze), ktoré sa tu na pozemku ponevierali.
Fóliu sme zastrihli podľa potreby a prihrnuli zeminou (ešte vidno na fotografii) a zasiali trávu. Veľmi sa jej nechce vschádzať, lebo plytká vrstva rýchlo preschne, ale už sa to rozbieha správnym smerom.
Najhlbšie je jazierko iba v strede (približne) na malej časti plochy, kde je výkop do cca 60 - 80 cm.

Na tomto konci pri záhone má jazierko prudší vstup, teda prvý schod je trochu hlbší a mám tam vysadené pondetérie. To modré je nezábudka, ktorú sme doniesli z prírody, kde rástla priamo v plytkom odvodňovacom jarku. Tiež tá najbujnešia šachorinka.


Na brehu pri fontánke je jazierko najplytšie. Tam som vymodelovala plytčinu, ktorá je vyložená tiež okruhliakmi a obľubujú ju vtáčiky na kúpanie. Zasadila som tam presliu parožnatú a nejakú trávu, ktorá kvitne ako bavlna - bielym chumáčom. Nasadila som tam ešte dve vodné trávy - puškvorec a na hladine pláva žaburinka.

Tu na hornom brehu (pohľad foto dolu) je tiež nový záhon, kde som vysadila zakrslé vŕby, vajgelu, čerkáč a nejaké kvietky. Prepašoval sa mi tam jeden kareláb. A keďže som dovážala živinami nabitú zeminu zo slepačieho dvorčeka, tak mi tam povschádzalo kadečo. Rajčinu som vytrhla, ale zostala tam tekvica (alebo cukina, uvidíme neskôr).

Jazierko sa páči aj nášmu mačiatku :-)

Záhon je plytký. Kríky sme vysadili priamo do trávnika, potom sme to celé nastlali vrstvou novín. Okraj záhona sme spevnili starými konármi stromu a navozili spomínanú zeminu, do ktorej som dosadila ostatné rastliny.

V ďalšom pokračovaní vám prezradím, ako sa u nás jazierko udomácnilo a ako sa mu začína dariť :-).

Druhú časť blogového seriálu o jazierku nájdete tu >>>

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako som liahla prvé kuriatka + dobré rady z vlastnej skúsenosti

Poznáte to, niečo veľmi konkrétne vám utkvie v mysli a vy sa chtiac nechtiac - vedome nevedome chcete dopracovať k realizácii. Tak nejak to bolo s liahnutím vlastných kuriatok. Hoci máme na našej minifarmičke liliputky, ktoré každý rok vysedia krásne liliputie kuriatka, chcela som to trochu vo väčšom :-) Takže som si zaobstrala jednoduchú liaheň CLEO. Až neskôr som čítala o nej recenzie, ktoré jej neboli veľmi lichotivé, ale ja nemôžem krivého slova povedať. Očakávania splnila, poslúžila ako mala a naše 21 dňové dobrodružstvo sa skončilo úspechom :-). Násadové vajíčka som pokládla presne podľa návodu do liahe. A podľa návodu som sa o ne vzorne starala :-). Označila som si ich obyčajnou ceruzkou - jedna strana krížik, druhá strana krúžok/bodka. Takto som presne vedela, ako vajíčka otáčať. Otáčala som 2x denne - ráno  a večer, a bol to taký milý rituál, ktorý som si doslova užívala. Otáčanie vajíčok sa robí 2. až 16. deň - 2x denne o 180°.   Niekde som čítala, že na označenie

Začíname s chovom indického bežca - odchov káčatok

Tento rok som sa na našej farmičke dočkala mnohých zmien, ktoré mi urobili veľkú radosť. Jednou z nich je prírastok 13ks indických bežcov :-). Ako prvé sme dostali štyri 7dňové kačičky. Začalo sa naše spoločné spoznávanie. Ak niekedy budete pochybovať, či sú kačky náročné na vodu - tak áno, nepochybne sú ;-). Výmena a dopĺňanie vody je dôležitejšie ako krmivo. Týždňové kačičky sa vám bez problémov nasúkajú aj do 500g plechovky s vodou a do hodiny ju dokážu vyčľapkať. Ale aj s tým krmivom budete mať čo robiť. Malé káčatká prijímajú potravu takmer nonstop! V tom čase, bolo našou prvoradou úlohou zabezpečiť im výbeh, kde množstvo vyčľapkanej vody nebude na škodu. K tomu bezpečná búdka na prenocovanie... Ďalší prírastok predstavovalo 9 káčatok, ktoré sme vyliahli  v liahni. Ten zážitok bol viac ako na nezaplatenie. Až pri indických bežcoch sme počas inkubácie vajíčok pozorovali s deťmi pri presvedcovaní aj samotný pohyb zárodkov. A musím povedať, že bol skutočne intenzívny :-). V moj

Sladký hrach - inšpirácie, rady a recepty

Ako pestujeme hrach Hrášok je naša obľúbená zelenina. Je nenáročná, dobre sa pestuje už skoro na jar. A dokonale ju zvládnu pestovať aj deti. Aby sme mali pekný záhon, hrášok sejeme husto. Toto prenechávam deťom :-). Osvedčilo sa nám výsev do väčšej brázdy, ktorú si pripravím hrablami a na jej dne urobím menšiu brázdu na priamy výsev. Takto pripravená hriadka hrášku sa dobre udržiava a zalieva. Voda steká priamo k semenám a neskor ku koreňom, čo je dôležité, pretože hrach korení veľmi plytko a teda viac trpí suchom. Niekedy sa hrach pestuje pri oporných konštrukciách. Tieto my nevyužívame, tým, že hrach je siaty husto, jednotlivé rastliny sa úponkami navzájom naviažu. Poklesnutie rastlín pozorujeme až pri dozrievaní - kedy sa strúčiky nalievajú a oťažievajú. V tomto období však už hrach postupne zberám - takže poľahnutnie mi až tak nevadí. Nadvihnem celý trs, oberiem spodné strúčiky a neskôr sa oberajú už iba tie, čo narástli vyššie na rastlinách a teda netreba zdvíhať. Jednod