Preskočiť na hlavný obsah

Začíname s chovom indického bežca - odchov káčatok

Tento rok som sa na našej farmičke dočkala mnohých zmien, ktoré mi urobili veľkú radosť. Jednou z nich je prírastok 13ks indických bežcov :-).

Ako prvé sme dostali štyri 7dňové kačičky. Začalo sa naše spoločné spoznávanie. Ak niekedy budete pochybovať, či sú kačky náročné na vodu - tak áno, nepochybne sú ;-). Výmena a dopĺňanie vody je dôležitejšie ako krmivo. Týždňové kačičky sa vám bez problémov nasúkajú aj do 500g plechovky s vodou a do hodiny ju dokážu vyčľapkať. Ale aj s tým krmivom budete mať čo robiť. Malé káčatká prijímajú potravu takmer nonstop!

V tom čase, bolo našou prvoradou úlohou zabezpečiť im výbeh, kde množstvo vyčľapkanej vody nebude na škodu. K tomu bezpečná búdka na prenocovanie...

Ďalší prírastok predstavovalo 9 káčatok, ktoré sme vyliahli  v liahni. Ten zážitok bol viac ako na nezaplatenie. Až pri indických bežcoch sme počas inkubácie vajíčok pozorovali s deťmi pri presvedcovaní aj samotný pohyb zárodkov. A musím povedať, že bol skutočne intenzívny :-). V mojich poznámkach stojí: "Indickí bežci behajú už vo vajci!".

Pri ich odchove sme získali niekoľko skúseností, ktoré sa určite zídu nejednému začínajúcemu chovateľovi.

1. V prvých dňoch potrebujú teplotu -+30°C, ale pokiaľ je teplé letné počasie, veľmi skoro im môžete prestať svietiť a tiež im poskytnúť vonkajší výbeh. Potom môžeme každý deň postupne znižovať teplotu o 0,5°C. Počas prvých 3 dní boli vo vnútorných podmienkach s prisvedcovaním. Odporúčam podávať vodu na rošte (vhodný dierovaný plech pripevnený na klasický plech na pečenie), inak môžete vymieňať podstieľku každých 30 min. :-)

2. Ak je teplota nad 20°C - môžu ísť bez problémov do vonkajšieho výbehu. My sme niekoľko dní svietili už len večer, počas dňa bolo dosť teplo. Celkové obdobie, kedy treba dať pozor na teploty a prihrievať im je v lete 3 týž. a v zime mesiac. Potom už znesú podmienky ako dospelé kačky.

3. Čo sa týka kúpania, naše sa kúpali od ukončeného týždňa veku. Veľmi to potrebujú. Ideálne tiež je, aby nádoba na kúpanie bola prispôsobená ich veľkosti. Hlavne aby vedeli bezpečne vyliezť z vody. Vhodné je tiež, aby si mohli hlavu úplne ponoriť - čo je dôležité pre čistenie očí.

4. Kačičkám veľmi chutia vlhčené sypké zmesi. Úplne najviac majú rady nakrájané repné / mangoldové / cviklové listy, navhlčené s primiešaným šrotom obilnín. Do tejto zmesi im tiež pridávame minerálne doplnky a vitamíny vo forme prášku. Prvé 4 sme odchovali len na suchých zmesiach. Druhým sme podávali aj zelené. Samozrejme, rástli v porovnaní s prvými lepšie. Okrem toho, keď prvé /staršie podrástli, dostali veľký výbech v záhradke s repou. Po pár dňoch sa samé naučili ozobávať repné listy.

► Preto, ak vám niekto bude tvrdiť, že indickí bežci nežerú vôbec zelené. Neverte! V záhradke si jednoducho budú uždibovať z tých najjemnejších listov ako je šalát, cvikla, repa a pod.

5. Bežci skutočne rastú ako z vody. Nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. My ich spočiatku chránime proti predátorom v menšej ohrádke s prekrytím zvrchu. Keď sú dostatočne veľké - cca 2 mesiace,postačí im už len oplotený výbeh / voľný pohyb po záhrade. Každopádne však odporúčame mať dobré ploty bez dier ;-).

6. Kým nie sú dosť veľké - cca 2 mesiace, pozor na požiaranie slizniakov !!! Kačičky sú ešte malé na také veľké sústa a môžu sa vám udusiť.

7. Káčerov a kačičky indických bežcov môžete začať rozlišovať už v 7. týždni, podľa hlasu. Ak ich chytíte do ruky, (alebo ich budete pozorovať) ...kačky budú hlasno a jasne "kačkať", káčeri sú ticho, alebo len tak chraptia.

Aktualizácia 8.3, 2019: Chov sme už pred časom  utlmili na minimálnu úroveň a momentálne nám v jednej časti záhrady pobehujú 3 bežce :-)).


Komentáre

  1. Dobry den, prosim vas viete mi poradit aka podstielka je pre 2ks bezce najvhodnejsia? Davam im seno, ale to maju hlavne v teple v lete hned spinave a smradlave. Menim cca raz za 2 dni. Dakujem

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Mne by sa indickí bežci tiež páčili. Vraj jedia slimáky. S tými som mala tento rok na jar veľké problémy. My chováme akurát obyčajné kačice a tým sa do slimákov veľmi nechce :-D . Radšej si dajú kŕmenie , ktoré im nasypeme, než aby sa snažili niečo uloviť :-D .

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako som liahla prvé kuriatka + dobré rady z vlastnej skúsenosti

Poznáte to, niečo veľmi konkrétne vám utkvie v mysli a vy sa chtiac nechtiac - vedome nevedome chcete dopracovať k realizácii. Tak nejak to bolo s liahnutím vlastných kuriatok. Hoci máme na našej minifarmičke liliputky, ktoré každý rok vysedia krásne liliputie kuriatka, chcela som to trochu vo väčšom :-) Takže som si zaobstrala jednoduchú liaheň CLEO. Až neskôr som čítala o nej recenzie, ktoré jej neboli veľmi lichotivé, ale ja nemôžem krivého slova povedať. Očakávania splnila, poslúžila ako mala a naše 21 dňové dobrodružstvo sa skončilo úspechom :-). Násadové vajíčka som pokládla presne podľa návodu do liahe. A podľa návodu som sa o ne vzorne starala :-). Označila som si ich obyčajnou ceruzkou - jedna strana krížik, druhá strana krúžok/bodka. Takto som presne vedela, ako vajíčka otáčať. Otáčala som 2x denne - ráno  a večer, a bol to taký milý rituál, ktorý som si doslova užívala. Otáčanie vajíčok sa robí 2. až 16. deň - 2x denne o 180°.   Niekde som čítala, že na o...

Sladký hrach - inšpirácie, rady a recepty

Ako pestujeme hrach Hrášok je naša obľúbená zelenina. Je nenáročná, dobre sa pestuje už skoro na jar. A dokonale ju zvládnu pestovať aj deti. Aby sme mali pekný záhon, hrášok sejeme husto. Toto prenechávam deťom :-). Osvedčilo sa nám výsev do väčšej brázdy, ktorú si pripravím hrablami a na jej dne urobím menšiu brázdu na priamy výsev. Takto pripravená hriadka hrášku sa dobre udržiava a zalieva. Voda steká priamo k semenám a neskor ku koreňom, čo je dôležité, pretože hrach korení veľmi plytko a teda viac trpí suchom. Niekedy sa hrach pestuje pri oporných konštrukciách. Tieto my nevyužívame, tým, že hrach je siaty husto, jednotlivé rastliny sa úponkami navzájom naviažu. Poklesnutie rastlín pozorujeme až pri dozrievaní - kedy sa strúčiky nalievajú a oťažievajú. V tomto období však už hrach postupne zberám - takže poľahnutnie mi až tak nevadí. Nadvihnem celý trs, oberiem spodné strúčiky a neskôr sa oberajú už iba tie, čo narástli vyššie na rastlinách a teda netreba zdvíhať. Jednod...