Preskočiť na hlavný obsah

O našej Farmičke

Vitajte u nás na Farmičke Haluzice priatelia.


V skutočnosti nie sme žiadna farma - iba tak voláme náš vidiecky gazdovský dvor, pretože u nás je všetko ako na farme - ale v malom, rodinnom prevedení :-).

Vidiecky život úzko spojený s prírodou, snahou o čo najväčšiu sebestačnosť a produkciou zdravých (ekologických), poctivých, domácich produktov - hlavne pre našu vlastnú potrebu, to je náš sen, ktorý si šťastne žijeme.

A tento život vám chcem sprostredkovať - aj cez overené recepty, návody a tipy a naše príbehy :-) na tomto blogu.

Pestujeme

Na dvore máme hneď niekoľko zeleninových záhrad. Pestujeme zeleninu, ovocie, bylinky ... a všetko dopĺňame kvetmi a potrebnými krmovinami. Dievčatám každý rok založíme vlastnú detskú záhradku, o ktorej si rozhodujú samé. Starajú sa o nenáročné kvety, zeleninu a spoznávajú krásne ale náročné remeslo pestovateľa. Myslím, že to je najlepšia škola - škola života :-).

U nás pestujeme ekologickým spôsobom. Skôr dbám na susedské vzťahy rastlín, podporné a ochranné schopnosti niektorých druhov rastlín a tradičné - novoobjavované - spôsoby, ktoré poznali už naše prababičky.

V časti dvora pred stodolou máme taký malý sad ovocných stromov - ale tie sú vlastne po celom pozemku. Keď sme v roku 2006 prišli bývať sem do Haluzíc, boli takmer všetky stromy prestarnuté, zanedbané. A tak to pomaly dávame do poriadku. Teraz máme prakticky všetky druhy ovocia - a veríme, že časom bude aj veľkosť úrody narastať. Mojimi najnovšími prírastkami sú kríky drobného ovocia - ríbezle, egreše, josty, rakytník, maliny... - to mi tu naozaj už chýbalo. Tento rok by sme snáď mohli ochutnať :-).

Patrím k bylinkárskym experimentátorom :-). Minulý rok (jar 2013) som prvý krát použila na skoré jarné šaláty kvety fialiek. Krása... tá vôňa, ktorá sa nad jedlom len tak vznášala...hm. Určite to tiež vyskúšajte :-). A pravdaže sa snažím bylinky hojne využívať v kuchyni. Všeobecne nemár rada veľmi korenené jedlá...skôr prirodzené chute, a bylinky sú pre mňa pravé-orechové. Okrem toho sa snažím o ekologické pestovanie všetkého v našej záhrade. Takže vedľa uhoriek nájdete napríklad vysadenú bazalku :-). Okolo stromov pichám do zeme cesnak. K ružiam som už minulý rok vysadila pažítku.

Minulú jar som bylinkoým experimentom popustila uzdu... a zistila som, že všade ospevovaný koriander naozaj nemusím. Všetky jeho zelené časti mi smrdia (doslova) ... ale naopak, semienka, ktoré som dopestovala za veľkú fľašu majú krásnu citrónovú vôňu i chuť.

Chováme

Pravdaže, ani tejto oblasti sa nevyhýbame. Chováme kozy, králikov, hydinu. Na každý gazdovský dvor patria mačky a pes. Aj tých u nás nájdete :-). Kozy máme teraz tri - Skočo, Skoča a Dora + cap Capo. Ten je obľúbencom mladšej dcéry. Staršia pomenovala našu kozu Skočo - pretože ako kozliatko rada vyskakovala na plot vždy, keď prišli deti. Bolo to priateľstvo na prvý pohľad :-) a vtedy ešte malej dcére vôbec nevadilo, že kozička dostala chlpčenské meno :-).


Králikov máme niekoľko, hoci sa dosť obmieňajú. Najobľúbenejšie sú pravdaže vždy mláďatá - a deti pomáhajú vyberať šťastlivcov do ďalšieho chovu. Z hydiny chováme len sliepky. Tých je na zadnom dvore slušný počet - a k nim na jar 2013 pribudlo zopár liliputiek. Viete, že liliputky sú vynikajúce kvočky? Kuriatka vodia veľmi dlho a sú výborné maminy :-). To sa cení v dnešnej dobe, kedy väčšina doma chovanej hydiny sú vyšľachtené hybridy - či už na znášku alebo mäso. Šľachtením prichádzajú o mnohé schopnosti a vlastnosti - ako napríklad kvokanie /obdobie, kedy kvočka sedí na vajíčkach/.

Kolorit nášho gazdovského dvora dotvárajú mačky - Bela, Fifa a Muro a náš pes Rocky. :-) Postupne ich všetkých predstavím bližšie :-). Tu je naša Fifa - maznavec prvej triedy :-).






Komentáre

  1. U nás na statku to vyzerá dosť podobne :-) Tiež máme okolo seba množstvo zvierat. Chováme králiky, sliepky, ošípané, ovce a kozy. Niekedy je to dosť náročné, ale som rada, že zvieratá máme. Syn už je celkom veľký, takže nám s prácou okolo zvierat pomáha. Sype im treba kŕmenie do misiek a zbiera vajíčka od sliepok :-).

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Začíname s chovom indického bežca - odchov káčatok

Tento rok som sa na našej farmičke dočkala mnohých zmien, ktoré mi urobili veľkú radosť. Jednou z nich je prírastok 13ks indických bežcov :-). Ako prvé sme dostali štyri 7dňové kačičky. Začalo sa naše spoločné spoznávanie. Ak niekedy budete pochybovať, či sú kačky náročné na vodu - tak áno, nepochybne sú ;-). Výmena a dopĺňanie vody je dôležitejšie ako krmivo. Týždňové kačičky sa vám bez problémov nasúkajú aj do 500g plechovky s vodou a do hodiny ju dokážu vyčľapkať. Ale aj s tým krmivom budete mať čo robiť. Malé káčatká prijímajú potravu takmer nonstop! V tom čase, bolo našou prvoradou úlohou zabezpečiť im výbeh, kde množstvo vyčľapkanej vody nebude na škodu. K tomu bezpečná búdka na prenocovanie... Ďalší prírastok predstavovalo 9 káčatok, ktoré sme vyliahli  v liahni. Ten zážitok bol viac ako na nezaplatenie. Až pri indických bežcoch sme počas inkubácie vajíčok pozorovali s deťmi pri presvedcovaní aj samotný pohyb zárodkov. A musím povedať, že bol skutočne intenzívny :-). V...

Ako som liahla prvé kuriatka + dobré rady z vlastnej skúsenosti

Poznáte to, niečo veľmi konkrétne vám utkvie v mysli a vy sa chtiac nechtiac - vedome nevedome chcete dopracovať k realizácii. Tak nejak to bolo s liahnutím vlastných kuriatok. Hoci máme na našej minifarmičke liliputky, ktoré každý rok vysedia krásne liliputie kuriatka, chcela som to trochu vo väčšom :-) Takže som si zaobstrala jednoduchú liaheň CLEO. Až neskôr som čítala o nej recenzie, ktoré jej neboli veľmi lichotivé, ale ja nemôžem krivého slova povedať. Očakávania splnila, poslúžila ako mala a naše 21 dňové dobrodružstvo sa skončilo úspechom :-). Násadové vajíčka som pokládla presne podľa návodu do liahe. A podľa návodu som sa o ne vzorne starala :-). Označila som si ich obyčajnou ceruzkou - jedna strana krížik, druhá strana krúžok/bodka. Takto som presne vedela, ako vajíčka otáčať. Otáčala som 2x denne - ráno  a večer, a bol to taký milý rituál, ktorý som si doslova užívala. Otáčanie vajíčok sa robí 2. až 16. deň - 2x denne o 180°.   Niekde som čítala, že na o...

Sladký hrach - inšpirácie, rady a recepty

Ako pestujeme hrach Hrášok je naša obľúbená zelenina. Je nenáročná, dobre sa pestuje už skoro na jar. A dokonale ju zvládnu pestovať aj deti. Aby sme mali pekný záhon, hrášok sejeme husto. Toto prenechávam deťom :-). Osvedčilo sa nám výsev do väčšej brázdy, ktorú si pripravím hrablami a na jej dne urobím menšiu brázdu na priamy výsev. Takto pripravená hriadka hrášku sa dobre udržiava a zalieva. Voda steká priamo k semenám a neskor ku koreňom, čo je dôležité, pretože hrach korení veľmi plytko a teda viac trpí suchom. Niekedy sa hrach pestuje pri oporných konštrukciách. Tieto my nevyužívame, tým, že hrach je siaty husto, jednotlivé rastliny sa úponkami navzájom naviažu. Poklesnutie rastlín pozorujeme až pri dozrievaní - kedy sa strúčiky nalievajú a oťažievajú. V tomto období však už hrach postupne zberám - takže poľahnutnie mi až tak nevadí. Nadvihnem celý trs, oberiem spodné strúčiky a neskôr sa oberajú už iba tie, čo narástli vyššie na rastlinách a teda netreba zdvíhať. Jednod...