Preskočiť na hlavný obsah

Ako som liahla prvé kuriatka + dobré rady z vlastnej skúsenosti

Poznáte to, niečo veľmi konkrétne vám utkvie v mysli a vy sa chtiac nechtiac - vedome nevedome chcete dopracovať k realizácii. Tak nejak to bolo s liahnutím vlastných kuriatok. Hoci máme na našej minifarmičke liliputky, ktoré každý rok vysedia krásne liliputie kuriatka, chcela som to trochu vo väčšom :-)

Takže som si zaobstrala jednoduchú liaheň CLEO. Až neskôr som čítala o nej recenzie, ktoré jej neboli veľmi lichotivé, ale ja nemôžem krivého slova povedať. Očakávania splnila, poslúžila ako mala a naše 21 dňové dobrodružstvo sa skončilo úspechom :-).

Násadové vajíčka som pokládla presne podľa návodu do liahe. A podľa návodu som sa o ne vzorne starala :-).

Označila som si ich obyčajnou ceruzkou - jedna strana krížik, druhá strana krúžok/bodka. Takto som presne vedela, ako vajíčka otáčať. Otáčala som 2x denne - ráno  a večer, a bol to taký milý rituál, ktorý som si doslova užívala. Otáčanie vajíčok sa robí 2. až 16. deň - 2x denne o 180°.  Niekde som čítala, že na označenie vajíčok môžem použiť fixku, ale mne to prišlo nevhodné (hlavne pre obsah chemikálií vo farbe) a tak som zvolila obyčajnú ceruzku. Môžem potvrdiť, že sa ani pri rosení vajíčok vôbec nerozmazala ani nezmizla.

Okrem toho, každý večer som spolu s deťmi nejaké to vajíčko presvecovala - takže sme ten zázrak života pozorovali úplne zblízka :-).
K otáčaniu patril aj rituál kropenia vajíčok - podľa návodu liahne.

Len pre úplnosť - presvecovanie vajíčok v liahni

Presvecovaním vajíčok kontrolujeme oplodnenosť vajec a vývoj zárodkov. Prvý krát by sa mali vajíčka presvecovať na 9. deň a možno pozorovať tvz. žilkovanie. Ak vo vnútri vajíčka vidno sieť žiliek - všetko je tak ako má byť :-) Podľa inštrukcií - presvecovanie vajíčok by sa malo robiť min. 3x a to na 9. , 16. a 19. deň. Keď objavíte vajíčko, v ktorom sa zárodok nevyvíja, alebo odumrel - treba vajíčko z liahne vybrať. 

Niektoré vajíčka sa presvecovali ťažko, zvyčajne tie s tmavou škrupinou. Ale zvykla som si presvietiť vajíčko zvysle - na tupom konci bolo vidno jemné žilkovanie takmer vždy.

Celé to prepuklo v 19-ty deň, kedy som prvý krát začula z liahne pípnutie a objavila nakľuvané vajíčko :-). Toto prvé kuriatko sa vyliahlo o 24h skôr, ako to celé prepuklo. Ale potom to už išlo veľmi rýchlo. Behom 48 hodín bola väčšina kuriatok  na svete :-). Na 20. deň boli ráno o 7,45h nakľuvané 4 vajíčka. Na obed už bolo ďalšie kuriatko na svete. Intenzita klopkania a nakľuvávania naberala obrátky ... Dva dni som takmer nerobila iné ako odoberala škrupiny, neskôr vysušené kuriatka ... Konečná bilancia - z 50 vajec boli 3 odobraté počas doby inkubácie, vyliahlo sa 43 kuriatok ...

Bolo krásne vidieť kľuvanie  naživo, počuť ťukanie kuriatok vo vnútri vajíčka, ich pípanie, keď už prerazili škrupinu .... a sledovať rozpuknutie škrupinky a prvé naťahovanie sa kuriatka. Ak objavíte fotografiu, kde z vajíčka vykúka krásne suché kuriatko - budete vedieť, že je to fotomontáž. Vykľuvanie z vajca je poriadne namáhavé a celé kuriatko je mokré ako myš. :-) .


Prvé dni boli v teple bytu, pod výhrevnou žiarovkou ... neskôr putovali do pivnice-kotolne (opäť pod žiarovku) a rástli ako z vody :-).  Kŕmenie bola hotová radosť. Jemný kukuričný šrot som im prvé hodiny sypala trochu z výšky (akoby som cukrovala koláč) - čo im pripomínalo správanie kôčky a vždy pribehli na kŕmenie.  Vodu som čistila tak často ako sa len dalo, aby bola vždy čistá.

Kuriatka boli najlepší televízny seriál na svete :-).  Keď si myslíte, že spia pekne usporiadane - schúlené a so zdvihnutou hlavičkou - tak vedzte, že vás môžu vystrašiť polohou "mŕtvy vták". Ale stačí, aby ste sa zadívali na telíčko a videli, že dýchajú :-). Veľmi často sa v prvých dňoch celé naťahovali :-). Veď čoby nie, užívali si konečne priestor, ktorý vo vajíčku nemali :-). My sme to nazvali gymnastikou kuriatok, alebo cvičenie lastovičiek. Naťahovali jednu nožku dozadu pri súčasnom preťahovaní krídelok. Veľmi milené :-)

Moje tipy a odporúčania :-)

Moja liaheň sa mi postupne zdala byť veľmi veľká. Aj v porovnaní s množstvom vajíčok, ktoré mali záujem liahnuť susedia a známi. Tak som sa poobzerala po ďalších možnostiach, ktoré by prichádzali pre nás do úvahy a tu sú moje tipy :-).

1. Mini liaheň na 7 vajíčok. Je naozaj mini, ale skvelé riešenie, keď chcem liahnuť málo a častejšie.
Tento variant je tiež ideál pre tých, čo si to chcú vyskúšať a rozhodnúť sa, či investícia do liahne je pre nich pravé-orechové :-).




2. Liaheň na 24 vajíčok



3. A čo naozaj odporúčam, je táto presvecovačka. Oveľa lepšie riešenie ako moja pôvodná mini led lampa :-/.



Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Začíname s chovom indického bežca - odchov káčatok

Tento rok som sa na našej farmičke dočkala mnohých zmien, ktoré mi urobili veľkú radosť. Jednou z nich je prírastok 13ks indických bežcov :-). Ako prvé sme dostali štyri 7dňové kačičky. Začalo sa naše spoločné spoznávanie. Ak niekedy budete pochybovať, či sú kačky náročné na vodu - tak áno, nepochybne sú ;-). Výmena a dopĺňanie vody je dôležitejšie ako krmivo. Týždňové kačičky sa vám bez problémov nasúkajú aj do 500g plechovky s vodou a do hodiny ju dokážu vyčľapkať. Ale aj s tým krmivom budete mať čo robiť. Malé káčatká prijímajú potravu takmer nonstop! V tom čase, bolo našou prvoradou úlohou zabezpečiť im výbeh, kde množstvo vyčľapkanej vody nebude na škodu. K tomu bezpečná búdka na prenocovanie... Ďalší prírastok predstavovalo 9 káčatok, ktoré sme vyliahli  v liahni. Ten zážitok bol viac ako na nezaplatenie. Až pri indických bežcoch sme počas inkubácie vajíčok pozorovali s deťmi pri presvedcovaní aj samotný pohyb zárodkov. A musím povedať, že bol skutočne intenzívny :-). V...

Sladký hrach - inšpirácie, rady a recepty

Ako pestujeme hrach Hrášok je naša obľúbená zelenina. Je nenáročná, dobre sa pestuje už skoro na jar. A dokonale ju zvládnu pestovať aj deti. Aby sme mali pekný záhon, hrášok sejeme husto. Toto prenechávam deťom :-). Osvedčilo sa nám výsev do väčšej brázdy, ktorú si pripravím hrablami a na jej dne urobím menšiu brázdu na priamy výsev. Takto pripravená hriadka hrášku sa dobre udržiava a zalieva. Voda steká priamo k semenám a neskor ku koreňom, čo je dôležité, pretože hrach korení veľmi plytko a teda viac trpí suchom. Niekedy sa hrach pestuje pri oporných konštrukciách. Tieto my nevyužívame, tým, že hrach je siaty husto, jednotlivé rastliny sa úponkami navzájom naviažu. Poklesnutie rastlín pozorujeme až pri dozrievaní - kedy sa strúčiky nalievajú a oťažievajú. V tomto období však už hrach postupne zberám - takže poľahnutnie mi až tak nevadí. Nadvihnem celý trs, oberiem spodné strúčiky a neskôr sa oberajú už iba tie, čo narástli vyššie na rastlinách a teda netreba zdvíhať. Jednod...