Ak ste už počuli o vermikomposte, určite viete, že je to typ kompostu, ktorý môžeme získať pomocou dážďoviek. Je to veľmi kvalitné biohnojivo, ktoré má koncentrovanejšie živiny ako klasický kompost. Je čisto prírodným produktom a pomocou dážďoviek možno kompostovať o niečo rýchlejšie ako v klasickom kompostéri.
Na samotný vermikompost si musíme počkať niekoľko mesiacov. Ale akonáhle sa nám vermikompostér ustáli a dážďovky sa dobre zabývajú, začne sa nám do spodnej časti priebežne zberať tzv. dážďovkový čaj, ktorý môžeme po zriedení využiť ako tekuté biohnojivo.
Hnojiť možno záhradné rastliny, stromy alebo izbovky. Úplne ideálny je vermikompost pre balkónovky a hlavne balkónovú zeleninovú a bylinkovú záhradku, kde úspech pestovania veľmi úzko súvisí s hnojením rastlín.
PS: Na fotke si na "svojej" zelenine pochutnáva aj naša Mica 😊 .
Vermikompostér je nenáročný na priestor. Ideálne miesto je pod stolom, kde nesvieti slnko... |
Prečo vlastne chovám dážďovky ...
Tieto plusy určite zavážili v čase, keď som sa rozhodovala, či dážďovky kúpiť alebo nie. Mám totiž možnosť kompostovať aj klasickým spôsobom, tak prečo aj dážďovky?
- hlavne kvôli vermikompostu a dážďovkovému čaju
- dochovanie dážďoviek ako krmivo pre zvieratá na farmičke - hlavne indických bežcov a rastúce kuratá (vynikajúci zdroj prírodných bielkovín)
- dobrodružstvo pre deti - môcť kŕmiť a sledovať dážďovky ... a učiť sa o ich užitočnosti v ekosystéme :-)
- spracovávať bioodpad priamo v kuchyni a rýchlejšie ako v záhradnom kompostéri
Vermikompostér, teda priestor, kde dážďovky chováme, môžete mať aj v kuchyni. Vhodný je akýkoľvek priestor, kde sa teplota pohybuje medzi 18 - 25 °C a na vermikompostér nebude priamo svietiť slnko a prehrievať ho.
Vermikompostér si môžete ľahko vyrobiť...
Vynikajúci fotopostup na výrobu vermikompostéra nájdete tu >>> Presne taký je aj môj prvý vermikompostér, ktorý funguje už takmer dva roky. Úplne bezproblémovo.
Nuž a práve v tomto čase plánujem založiť aj nový vermikompostér, aby sme spracovávali viac kuchynského odpadu :-).
Ako to v mojom vermikompostéri vyzerá?
Tu sú fotky z aktívneho vermikompostéra:
Tu mám pripravené nové poschodie, ktoré naplním podstieľkou (na výšku cca 5 cm) a potom začnem pridávať bioodpad. |
Keď hrabnem pod vrchnú vrstvu podtieľky, vidno aktívnu vrstvu vermikompostéra - mix vermikompostu, podstieľky, odpadu a hlavne dážďoviek :-). |
Keď sa vrchná vrstva podstieľky začína "strácať" - teda rozkladať, pridám novú vrstvu papierovej podstieľky. Možno pridávať posekanú slamu, seno, lístie, kartón ... čo doma máte. |
Takto vyzerá vermikompostér, keď dám dole vrchnák s vetracími otvormi. |
Keď pozriete dnu ...
Musí byť vidno iba súvislú vrstvu podstieľky - dostatočne vlhkej, ale nie mokrej. Ako na foto hore.
Hlavne nesmie nič "trčať" von, inak to začne plesnivieť alebo sa sem nasťahujú vínne mušky. V taktom stave je to však úplne bez zápachu, hmyzu a ďalších komplikácií...
Úplne spodná nádoba - bez dierovania - slúži na zber dážďovkového čaju. |
Na úplné dno kompostéra dávam kôpku podstieľky ... slúži ako záchrana pre dážďovky, ktorým sa "podarí spadnúť" dole. Aby sa prípadne neutopili, môžu využiť podstieľku.
Z času na čas mrknem sem dole a ak tu dážďovky sú, prehodím ich (niekedy aj s podstieľkou) do aktívnej nádoby, zlejem čaj a pridám čistú kôpku podstieľky.
A nabudúce niečo o kŕmení dážďoviek :-).
My sme jednu dobu, keď sme mali doma fakt veľké sucho, chovali dážďovky aj pre sliepky. Mali sme ich teda v miestnosti u chlieva a nie doma v kuchyni. :) Proste sú u nás sliepky naučené na prírodné krmiva a ideálne ešte na to, čo si sami nahrabať. :) Tak im človek chce dať ten komfort, keď už sa nám odvědčují vajíčkami. :)
OdpovedaťOdstrániť