Preskočiť na hlavný obsah

Pravé domáce vajíčka z vidieka - kvalitné a zdravé

Naše domáce vajíčka :-)
V našej rodine chováme sliepky  - nosnice odkedy sa pamätám. Vždy sme mali v zásobe naše domáce vajíčka. Nikdy sme ich nekupovali. V zime sme museli síce viac "šetriť", vtedy nesú sliepky menej. Ale v sezóne sme si ich užívali neobmedzene a často aj dosť zvýšilo.

Spomenula som si na to, keď som pred pár dňami narazila na článok: Zdravie a výživa, čo staré je zrazu opäť nové. Vo svojej podstate je to veľmi zaujímavý článok, ale nebudem odbočovať. Zostanem pri vajíčka. Svojho času v 70-tych až 80-tych rokoch zažili obrovskú antikampaň o ich údajne nezdravom vplyve na naše zdravie. Hlavne sa poukazovalo na vysoký obsah tukov v žĺtku a údajné zvyšovanie hladiny cholesterolu v krvi po ich konzumácii.

Zlé mýty o vajíčkach veda vyvrátila

Nakoniec všetko skončilo úplne inak. Mnoho odborné fakty hovoria pravý opak. Dnes je o vajíčkach známe, že hoci obsahujú v žĺtku pomerne dosť cholesterolu, v skutočnosti to však nemá vplyv na hladinu LDL cholesterolu (toho zlého) v krvi.

Vajíčko nutričný odborníci považujú za komplexnú potravinu, ktorá prospieva našej výžive i zdraviu. Pri svojich 70-tich kalóriách obsahuje významné množstvo zdravých nenasýtených tukov, vitamíny A, E, D, B12, kyseliny listovej či riboflavínu.

Hoci jedno vajíčko môže obsahovať cca 200 miligramov cholesterolu, obsahuje aj vysoké množstvo lecitínu, ktorý pôsobí preventívne na zvyšovanie cholesterolu v krvi. Je to tukový emulgátor, ktorý poškodí molekuly LDL cholesterolu a nasýtených mastných kyselín, čo je základná prevencia ich naviazania sa na steny krvných tepien, takže môžu byť efektívne vylúčené. Lecitín tiež zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu a celkovo priaznivo pôsobí na zdravie srdca. Lecitín tiež pôsobí preventívne proti ateroskleróze.

Preto je pravidelná konzumácia vajíčok, v priemere 7 vajíčok týždenne zdraviu prospešná. Je však vhodné dbať na šetrnú prípravu - žĺtka by mali byť varené na mäkko, aby sa minimalizovali straty lecitínu, ktorému neprospieva tepelná úprava.

Je tiež známe, že čerstvé vajíčka z výbehového organického chovu sliepok obsahujú viac lecitínu, ako vajíčka z priemyselných veľkochovov. Dokonca sa im pripisuje aj vyšší obsah ostatných živín.

... zistila som, že surové vajíčko sa naozaj veľmi ťažko fotí .-) ...všetok ten bielok pôsobí ako clona, ktorú nie a nie zaostriť :-)... ale farba žĺtka by zodpovedala :-)

Komentáre

  1. Všetko čo je domáca je zdravé. My tiež chováme sliepky. Za domáce vajíčka mi trocha tej starostlivosti rozhodne stojí. Ku sliepkam chodím len raz za deň. Dám im kŕmenie , vodu a zoberiem vajíčka. Je to otázka 10 minút, možno ani nie.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Začíname s chovom indického bežca - odchov káčatok

Tento rok som sa na našej farmičke dočkala mnohých zmien, ktoré mi urobili veľkú radosť. Jednou z nich je prírastok 13ks indických bežcov :-). Ako prvé sme dostali štyri 7dňové kačičky. Začalo sa naše spoločné spoznávanie. Ak niekedy budete pochybovať, či sú kačky náročné na vodu - tak áno, nepochybne sú ;-). Výmena a dopĺňanie vody je dôležitejšie ako krmivo. Týždňové kačičky sa vám bez problémov nasúkajú aj do 500g plechovky s vodou a do hodiny ju dokážu vyčľapkať. Ale aj s tým krmivom budete mať čo robiť. Malé káčatká prijímajú potravu takmer nonstop! V tom čase, bolo našou prvoradou úlohou zabezpečiť im výbeh, kde množstvo vyčľapkanej vody nebude na škodu. K tomu bezpečná búdka na prenocovanie... Ďalší prírastok predstavovalo 9 káčatok, ktoré sme vyliahli  v liahni. Ten zážitok bol viac ako na nezaplatenie. Až pri indických bežcoch sme počas inkubácie vajíčok pozorovali s deťmi pri presvedcovaní aj samotný pohyb zárodkov. A musím povedať, že bol skutočne intenzívny :-). V...

Ako som liahla prvé kuriatka + dobré rady z vlastnej skúsenosti

Poznáte to, niečo veľmi konkrétne vám utkvie v mysli a vy sa chtiac nechtiac - vedome nevedome chcete dopracovať k realizácii. Tak nejak to bolo s liahnutím vlastných kuriatok. Hoci máme na našej minifarmičke liliputky, ktoré každý rok vysedia krásne liliputie kuriatka, chcela som to trochu vo väčšom :-) Takže som si zaobstrala jednoduchú liaheň CLEO. Až neskôr som čítala o nej recenzie, ktoré jej neboli veľmi lichotivé, ale ja nemôžem krivého slova povedať. Očakávania splnila, poslúžila ako mala a naše 21 dňové dobrodružstvo sa skončilo úspechom :-). Násadové vajíčka som pokládla presne podľa návodu do liahe. A podľa návodu som sa o ne vzorne starala :-). Označila som si ich obyčajnou ceruzkou - jedna strana krížik, druhá strana krúžok/bodka. Takto som presne vedela, ako vajíčka otáčať. Otáčala som 2x denne - ráno  a večer, a bol to taký milý rituál, ktorý som si doslova užívala. Otáčanie vajíčok sa robí 2. až 16. deň - 2x denne o 180°.   Niekde som čítala, že na o...

Sladký hrach - inšpirácie, rady a recepty

Ako pestujeme hrach Hrášok je naša obľúbená zelenina. Je nenáročná, dobre sa pestuje už skoro na jar. A dokonale ju zvládnu pestovať aj deti. Aby sme mali pekný záhon, hrášok sejeme husto. Toto prenechávam deťom :-). Osvedčilo sa nám výsev do väčšej brázdy, ktorú si pripravím hrablami a na jej dne urobím menšiu brázdu na priamy výsev. Takto pripravená hriadka hrášku sa dobre udržiava a zalieva. Voda steká priamo k semenám a neskor ku koreňom, čo je dôležité, pretože hrach korení veľmi plytko a teda viac trpí suchom. Niekedy sa hrach pestuje pri oporných konštrukciách. Tieto my nevyužívame, tým, že hrach je siaty husto, jednotlivé rastliny sa úponkami navzájom naviažu. Poklesnutie rastlín pozorujeme až pri dozrievaní - kedy sa strúčiky nalievajú a oťažievajú. V tomto období však už hrach postupne zberám - takže poľahnutnie mi až tak nevadí. Nadvihnem celý trs, oberiem spodné strúčiky a neskôr sa oberajú už iba tie, čo narástli vyššie na rastlinách a teda netreba zdvíhať. Jednod...